Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Labyrintem svitavských příběhů se propletete během návštěvy městského muzea. Jeho stálé expozice zahrnují pestrou škálu témat, ze kterých si vybere opravdu každý.

Do osudů významného, i když zároveň kontroverzního svitavského rodáka Oskara Schindlera nahlédnete díky expozici Hledání hvězdy Davidovy. Rozkryje se před vámi příběh záchrany 1200 Židů během druhé světové války, který se stal námětem pro Spielbergův oscarový film Schindlerův seznam.

Do zcela jiného oboru nahlédnete v expozici Babiččino velké prádlo, která provází historií praní a prací techniky. Seznámíte se s řadou zajímavých předmětů a přístrojů od jednoduchých dřevěných ručních praček až po první exempláře praček automatických. Co praní v dobách našich babiček obnášelo, si v interaktivní části nazvané Prádelna u pejska a kočičky vyzkouší především nejmenší návštěvníci.

Obdivovat můžete i přehlídku zručnosti a vynalézavosti místních řezbářů v podobě vzácného mechanického vyřezávaného betlému. Soubor rozmanitých figur a krajin slibuje díky pokračujícím restaurátorským pracím dílo jedinečného rozsahu. Zrestaurovanou část betléma si můžete prohlédnout už dnes.

Labyrint svitavských příběhů

V přízemí muzea se projdete bohatou historií města. Šestnáct příběhů z dávné i nepříliš vzdálené minulosti vám představí nejdůležitější události svitavských dějin.

Babiččino velké prádlo

Jedinečná expozice vás provede historií praní a prací techniky. Prohlédnete si nejen různé druhy praček, ale také valchy, prací zvony nebo ždímačky. V prádelně U pejska a kočičky si vyzkoušíte, že praní bývalo opravdu dřina.

Hledání hvězdy Davidovy

Seznámíte se s nezapomenutelným příběhem svitavského rodáka Oskara Schindlera i historií židovského osídlení regionu na pomezí Čech a Moravy.

Workshopy v muzejních dílnách

Vyzkoušejte si tradiční řemesla, jako je kovářství, sklářství, kamenictví, řezbářství nebo různé druhy výtvarných technik. Oblíbené workshopy jsou určeny pro dospělé i děti.

Muzeum esperanta

Historii vzniku i současné využití mezinárodního jazyka esperanto vám představí jediné jeho muzeum v České republice. Kulturní zážitek umocní prostředí půvabného Ottendorferova domu, kde muzeum sídlí.

Historické centrum

Jedinečnou přehlídku architektonických stylů si můžete užít, pokud zavítáte do Svitav. Jedno z nejdelších oboustranně loubených náměstí u nás vás provede historií od renesance a baroka přes klasicismus či secesi až k architektuře 20. století.

Park Jana Palacha s památníkem Oskara Schindlera

Park v sousedství honosné Langerovy vily je plný klidných zákoutí vhodných k odpočinku během procházky za krásami Svitav. Najdete zde také památník Oskara Schindlera, který stojí přímo naproti jeho rodného domu.

Kopec Patriotů

Nejvyšší bod ve městě s nadmořskou výškou 453 metrů je součástí volnočasového areálu pro příznivce aktivní relaxace. Díky rozcestníku na vrcholu zjistíte, jaká vzdálenost vás dělí od světových metropolí.

Vodárenský les

Atraktivní prostředí lesa s vyvěrající vodou zpřístupňuje stezka s dřevěnými chodníky a lávkami, která vás seznámí se zdejší faunou a flórou. Řada interaktivních prvků přináší zábavu i poučení pro vaše ratolesti.

Sváťova zážitková cesta

Vydejte se se skřítkem Sváťou vysvobodit zakletou Labutí princeznu. Těšit se můžete na osm interaktivních stanovišť, dřevěnou kuličku a spoustu zábavy!

Lesní areál Brand

Vyrazte si odpočinout od městského cvrkotu. Chvíle klidu i aktivní relaxaci si užijete v areálu u rybníka Rosnička s venkovní posilovnou, fitness stezkami, cyklostezkami i trasami pro vozíčkáře. Součástí je i Památník včelích matek s odpočinkovým altánem.