známé i neznámé
osobnosti
Českomoravského pomezí
Zdislav
  • Josef
  • Magdalena
  • Oskar
  • Hereret
 

Životní příběh Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů se narodil 8. 12. 1890 v rodině pověžného ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Jak později tvrdil, velký vliv na jeho tvorbu měl právě pokojík na vrcholku kostelní věže, v němž strávil prvních dvanáct let svého života. Místnost má 17 metrů čtverečních a přilehlá kuchyňka asi čtyři a půl. Ve světničce trvale pobývalo šest osob. Byli to rodiče Bohuslava Martinů - Ferdinand a Karolína, jejich děti František, Marie a Bohuslav a ševcovský pomocník Ferdinanda Martinů, jenž navíc vykonával ševcovské řemeslo. Přes den tady ještě pobývala chůva a ševcovský učeň.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce.
Centrum Bohuslava Martinů - Polička.
Rodná světnička Bohuslava Martinů.
 

Bohuslav Martinů se učil hrát na housle ještě v době svého dětství ve věži. Od šesti let se učil hře na housle u místního krejčího a učitele hudby Josefa Černovského a od patnácti let veřejně vystupoval na místních večírcích. Již v deseti letech se pokoušel o kompozici. Jako žák houslové, posléze varhanní hry na pražské konzervatoři (1906-1910) ovšem příliš neprospíval a v červnu 1910 byl z konzervatoře pro "nenapravitelnou nedbalost" vyloučen. V roce 1912 se mu však přece jen podařilo složit státní zkoušku ze hry na housle a stal se druhým houslistou České filharmonie. Vlastní kompoziční pokusy ho ale lákat nepřestaly. Během 1.světové války odešel do Poličky, kde působil jako učitel houslí. V lednu 1919 byla Českou filharmonií a za účasti prezidenta republiky provedena jeho tradicionalisticky pojatá vlastenecká kantáta Česká rapsodie. Na podzim roku 1920 byl opět přijat do České filharmonie. V létě 1924 složil přelomovou skladbu svého uměleckého vývoje, symfonickou větu Half-time (Poločas). Prvním světovým úspěchem se stala orchestrální Vřava, inspirovaná Lindberghovým přeletem Atlantiku, která byla poprvé provedena v Bostonu (1927). V roce 1926 potkal švadlenu Charlotte Quennehenovou, kterou si vzal za svoji zákonitou manželku o pět let později v roce 1931. Koncem 20. let se v jeho tvorbě nakrátko objevily jazzové prvky a dadaistické podněty a po nich se jako silný inspirační zdroj prosadila česká lidová píseň a lidové zvyky (baletní pásmo Špalíček, operní cyklus Hry o Marii). Komika a tradice lidového divadla se spojily u jednoaktové rozhlasové opery Veselohra na mostě, tradice komedie dell'arte, pařížské pantomimy a českého lidového divadla se prolínají v jeho opeře Divadlo za bránou. Trvalý ohlas má i opera Julietta, jejíž premiéra se uskutečnila 16.3.1938 v ND. Za Protektorátu však byla hudba Martinů zakázána. Před nacisty se zachránil v roce 1940 útěkem do jižní Francie, odkud se svou francouzskou chotí uprchl v březnu 1941 přes Lisabon do USA. Teprve zde začal komponovat symfonie. Martinů zůstal v USA do roku 1953, od května 1953 pobýval opět ve Francii, tentokrát jako stipendista newyorské Guggenheimovy nadace.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce.
Centrum Bohuslava Martinů - Polička.
Rodná světnička Bohuslava Martinů.

Poslední léta svého života prožil rakovinou žaludku trpící Martinů ve Švýcarsku jako host mecenáše a hudebníka Paula Sachera. Dne 28. 8. 1959 zemřel v Liestalu u Basileje. Po 20 letech bylo v srpnu 1979 jeho balzamované tělo exhumováno a pohřbeno v rodné Poličce, hned vedle jeho ženy Charlotte.

Martinů složil 387 děl, například 6 symfonií, 15 oper, 14 baletů a řadu orchestrálních, komorních či vokálních skladeb.

Dnes můžete v Poličce navštívit rodnou světničku věhlasného skladatele ve věži kostela sv. Jakuba a zároveň se pokochat nádherným výhledem na město a okolí. S příběhem slavného poličského rodáka se pak blíže seznámíte v nově otevřeném Centru Bohuslava Martinů.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce.
Věž kostela sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.
Výhled z věže kostela sv. Jakuba v Poličce.
Hrajte s osobnostmi Českomoravského pomezí zábavnou geolokační hru GEOFUN!
audio příběhy
Zdislav
qviz youtube omalovanky pohlednice stripy
 
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT
Prezentujeme se na Kudyznudy.cz Kudyznudy.cz Česká republika
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon