Žďárské vrchy

Výjimečnost kopcovité krajiny v jihozápadní části turistické oblasti Českomoravské pomezí podtrhují roztroušené skalní útvary i přírodní památky. Patří k nim Čtyři palice, Damašek nebo Rybenské a Milovské perničky. Oblast protkaná desítkami kilometrů turistických i cyklistických tras přímo vybízí k aktivnímu odpočinku. 

Z Poličky, která je často nazývána branou do Žďárských vrchů, se vydejte do malebné obce Telecí. Najdete zde nejen jedinečné stavby tradiční lidové architektury, ale také jednu z nejstarších památkově chráněných lip u nás. Lukásova lípa pamatuje již několik staletí a je také součástí místních pověstí. Podle jedné z nich v jejím vykotlaném kmeni v době pobělohorské přepisoval stařeček Jiroušek žalmy. Při práci si prozpěvoval a díky tomu získala lípa přízvisko zpívající. 

Nádherné výhledy na Vysočinu nabízí nedaleký Lucký vrch. Při troše štěstí odtud vaše oko dohlédne i na vrcholky Jeseníků, Krkonoš a Orlických hor.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.