Zámek Moravská Třebová

Spanilé dámy, urozené dvořany, udatné rytíře, ty všechny bychom na zdobném renesančním zámku čekali. Tajemné příběhy, čáry a kouzla už možná trochu méně. A přesto i ty vás čekají na zámku v Moravské Třebové, který byl vystavěn na místě původního hradu založeného ve 13. století. 

Půvabný zámek, v jehož architektuře byly poprvé u nás využity renesanční prvky, vás na svém základním prohlídkovém okruhu provede poklady Moravské Třebové. Expozice mapuje historii zámku i města a životní styl od konce 15. století do začátku 20. století. 

O několik staletí dříve se ocitnete při návštěvě středověké mučírny. Chlad někdejšího hradního sklepení, ponurá atmosféra katovny a vrzání a skřípot mučicích nástrojů vám představí výkon hrdelního práva v období středověku v tom pravém světle. Tajemno tím ale rozhodně nekončí. Bublání lektvarů, lehký závan síry a tu a tam i hustý dým se line z alchymistické laboratoře italského mistra Bonaciny. Astrolog, alchymist a dvorní lékař Ladislava Velena ze Žerotína na zdejším panství zasvětil svůj život hledání zlata i elixíru věčného mládí. 

Návštěvu zámku můžete zakončit posezením v místní kavárně a poté pokračovat v objevování krás Moravské Třebové a okolí.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.