Zámek Litomyšl

Renesanční zámek ve stylu italských letních sídel je dominantou a ozdobou Litomyšle už více než čtyři století. Jako dar z lásky ho nechal své manželce Marii Manrique de Lara v letech 1568-1581 vystavět Vratislav II. z Pernštejna, jeden z tehdy nejvlivnějších mužů českého království. Pokud se chcete alespoň na chvíli přenést do slunné Itálie, nenechte si ujít prohlídku pohádkové stavby, která se od roku 1999 může pyšnit zápisem na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Mezi památky celosvětového významu byl litomyšlský zámecký areál zařazen díky své originální architektuře, hodnotné sgrafitové výzdobě a téměř nezměněné historické podobě. Zkuste spočítat tisíce sgrafitových psaníček, které zdobí fasádu zámku. Říká se, že žádná dvě z nich nejsou stejná.

Ani zámek se v běhu staletí nevyhnul vlivům dobové módy. Díky tomu si dnes v jeho interiérech můžete prohlédnout nejen klasicistně zdobené reprezentační sály, ale také jedinečný skvost v podobě rodinného palácového divadélka se zachovalým souborem kulis a mašinérií. Podobných divadel se v celé Evropě dochovalo pouze pět.

Neméně poutavá je i návštěva zámeckého sklepení, kde našla útočiště rozsáhlá expozice osobitých soch Olbrama Zoubka. Věděli jste, že právě Olbram Zoubek v 70. a 80. letech vedl tým restaurátorů, jejichž zásluhou došlo k obnově zašlé krásy sgrafit na fasádách zámku? Chladné prostředí zámeckého sklepení poskytuje ideální prostředí také pro známou voskovou plastiku Srdce pro Václava Havla. 

Po prohlídce zámku a přilehlých zahrad nezapomeňte navštívit také Rodný byt Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru. Právě areál litomyšlského zámku byl totiž svědkem narození i prvních hudebních krůčků jednoho ze zakladatelů české národní hudby.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.