Zámecké sklepení Litomyšl

Majestátní sály zámeckého sklepení s jedinečnou atmosférou dávají náležitě vyniknout početné sbírce plastik asi nejznámějšího českého sochaře posledních dekád. Osud zavanul Olbrama Zoubka do Litomyšle v 70. letech minulého století, kdy s týmem restaurátorů několik sezón pracoval na obnově zámeckých sgrafit. Ve městě našel druhý domov a tak není divu, že se zde zabydlela i největší sbírka jeho soch v České republice. Expozicí ve sklepeních litomyšlského zámku vás provede sám mistr prostřednictvím komentáře v audioprůvodci.

V zámeckém sklepení najdete také známé voskové Srdce pro Václava Havla. Vytvořili ho Lukáš Gavlovský a Roman Švejda z tisíců svíček zapálených na náměstích a v ulicích k uctění památky prvního polistopadového prezidenta. Voskovou plastiku, které chladné prostředí sklepení poskytuje ideální útočiště, si prohlédnete v prostoru upraveném podle návrhu architekta Josefa Pleskota.

Svoje místo našla v zámeckém sklepení také unikátní řada vín Chateau Litomyšl. Vína z produkce moravských vinařů mají ve sklepení přívětivé podmínky pro lahvové zrání. Zámecká vinotéka vás zve k ochutnávce a nabízí i stylové prostředí pro oslavy či firemní akce. 

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.