Vysoké Mýto

Věnné město českých královen začalo psát svou historii ve 13. století, kdy bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. Do současnosti se z té doby dochoval pravidelný půdorys města s centrálním náměstím, které je největším čtvercovým náměstím v Čechách. Při procházce centrem nelze minout ani gotický chrám svatého Vavřince s unikátní secesní freskovou výzdobou, Choceňskou, Pražskou či Litomyšlskou bránu. V hradebním opevnění se dochovaly Vodárenská a Klášterská bašta.

Nesmazatelnou pečeť světa motorů navždy vtisklo městu 20. století. V jeho první polovině přinesla Vysokému Mýtu věhlas firma Carrosseria Sodomka patřící geniálnímu designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi. Firma proslavila ve 30. a 40. letech svými vozy Československou republiku po celém světě. Tuto dobu si můžete každoročně připomenout během festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto nebo při návštěvě expozice Carrosseria Sodomka v místním muzeu. Automobilovou současnost představuje zdejší významný výrobce autobusů Iveco Czech Republic a autodrom.

TOP cíle

Muzeum českého karosářství
Muzeum českého karosářství
Muzeum českého karosářství

Chcete vědět, jak vznikaly elegantní prvorepublikové automobily? Muzeum vás seznámí s jejich výrobou i proslulým designérem Josefem Sodomkou. Těšit se můžete i na automobilové krasavce jako třeba Aero 50 Dynamik, Tatra 57 B nebo Jawa Minor.

Regionální muzeum
Regionální muzeum
Regionální muzeum

V muzeu najdete historické požární stříkačky a další techniku z produkce místní firmy Stratílek. Expozice Kabinet Militária vás provede dějinami vysokomýtské vojenské posádky a představí zbraně z období 18. až 20. století.

Kostel sv. Vavřince
Kostel sv. Vavřince
Kostel sv. Vavřince

Dominantou Vysokého Mýta je majestátní gotický kostel svatého Vavřince. Vaše oko potěší nejen zvenčí, ale i zevnitř. Interiér ukrývá originální secesní výmalbu i největší oltářní obraz Petra Brandla v českých zemích.

Historické centrum
Historické centrum
Historické centrum

Největší čtvercové náměstí v České republice vám představí historické jádro královského věnného města. Tak jako v dávných dobách i dnes střeží náměstí Přemysla Otakara II. trojice hradebních bran a věží.

Traily Na Vinicích
Traily Na Vinicích
Traily Na Vinicích

Pokud chcete oživit cyklistický výlet do okolí Vysokého Mýta a vyrazit za trochou adrenalinu, vydejte se na dvoukilometrovou trailovou trať Na Vinicích. Zvládnou ji nejen začátečníci, na své si zde přijdou i zkušení bajkeři.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.