Toulovcovy maštale

Kouzlo hlubokých lesů, pískovcových skal a tajemných zákoutí si jistě podmaní i vás. Šumění v korunách stromů jako by vyprávělo stovky let starý příběh loupeživého rytíře Toulovce, jemuž prý zdejší skalní město, rokle a soutěsky poskytovaly útočiště a skrýš. 

Dnes si v největší přírodní rezervaci Pardubického kraje nedaleko Proseče užijete chvíle klidu mimo civilizaci. Zároveň můžete obdivovat čarování přírody, která vymodelovala do skal útvary nazývané Kolumbovo vejce, Oslí chodba, Kostelíček, Panský stůl a mnoho dalších. Toulky za dobrodružstvím kromě běžných turistických značek usnadní i síť cyklotras se speciálním značením, které ocení zejména fanoušci jízdy na horských kolech. 

Trochu stranou značených tras, ale rozhodně ne zájmu milovníků nedotčené přírody, zůstává nedaleká Pivnická rokle. Cestu přírodní památkou nedaleko Zderazi lemují skalní převisy, tunely a jeskyně. Nejzajímavější částí rokle, nazývané někdy také Žižkovy maštale, vystoupáte skalními průrvami po dřevěných žebřících.

A pokud si chcete zážitky z výletu zpestřit pohledem na krajinu Toulovcových maštalí z ptačí perspektivy, vydejte se na některou z trojice zdejších rozhleden - Terezku na prosečských Pasekách, Borůvku u Hluboké nebo Toulovcovu rozhlednu na Jarošovském kopci.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.