Svitavy

Svitavy jsou centrem regionu ležícího na obou stranách zemské hranice mezi Moravou a Čechami. Město založené v polovině 13. století v těsné blízkosti významných kupeckých stezek patří k nejstarším v kraji. Historicky převládající textilní a strojírenský průmysl Svitavám vtiskl jejich specifický ráz průmyslového města.

Přesto se zde nachází několik kulturně historických památek, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Patří k nim třeba budova Ottendorferovy knihovny postavená v americkém stylu za podpory svitavského rodáka a mecenáše Valentina Oswalda Ottendorfera, ve které se dnes nachází jediné české Muzeum esperanta. Dále je to Městské muzeum a galerie, kde najdete kromě krátkodobých výstav i jedinečnou expozici praček a prací techniky a stálou výstavu Hledání hvězdy Davidovy, která se soustředí na život svitavského rodáka Oskara Schindlera a historii židovského osídlení v regionu. Ve městě během staletí vyrostly tři kostely - nejstarším je kostel sv. Jiljí na hřbitově, dále kostel Navštívení Panny Marie na náměstí a kostel sv. Josefa.

Nejvýznamnější památkou je zřejmě překrásně zrekonstruované historické centrum města. Procházka po náměstí s druhým nejdelším podloubím v České republice a mnoha barokními a renesančními domy se určitě zařadí k příjemným zážitkům z návštěvy Svitav.

TOP cíle

Městské muzeum a galerie
Městské muzeum a galerie
Městské muzeum a galerie

Pestrou škálu zajímavostí ze života města, jeho osobností i celého regionu představuje svitavské muzeum. Víte, čím je známý Oskar Schindler, kdy byla vyrobena první automatická pračka nebo jak velký je zdejší vyřezávaný betlém?

Historické centrum
Historické centrum
Historické centrum

Jedinečnou přehlídku architektonických stylů si můžete užít, pokud zavítáte do Svitav. Jedno z nejdelších oboustranně loubených náměstí u nás vás provede historií od renesance a baroka přes klasicismus či secesi až k architektuře 20. století.

Muzeum esperanta
Muzeum esperanta
Muzeum esperanta

Historii vzniku i současné využití mezinárodního jazyka esperanto vám představí jediné jeho muzeum v České republice. Kulturní zážitek umocní prostředí půvabného Ottendorferova domu, kde muzeum sídlí.

Park Jana Palacha s památníkem Oskara Schindlera
Park Jana Palacha s památníkem Oskara Schindlera
Park Jana Palacha s památníkem Oskara Schindlera

Park v sousedství honosné Langerovy vily je plný klidných zákoutí vhodných k odpočinku během procházky za krásami Svitav. Najdete zde také památník Oskara Schindlera, který stojí přímo naproti jeho rodného domu.

Vodárenský les
Vodárenský les
Vodárenský les

Atraktivní prostředí lesa s vyvěrající vodou zpřístupňuje stezka s dřevěnými chodníky a lávkami, která vás seznámí se zdejší faunou a flórou. Řada interaktivních prvků přináší zábavu i poučení pro vaše ratolesti.

Lesní areál Brand
Lesní areál Brand
Lesní areál Brand

Vyrazte si odpočinout od městského cvrkotu. Chvíle klidu i aktivní relaxaci si užijete v areálu u rybníka Rosnička s venkovní posilovnou, fitness stezkami, cyklostezkami i trasami pro vozíčkáře. Součástí je i Památník včelích matek s odpočinkovým altánem.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.