Přijeďte se bavit

Region, kde se v minulosti zabydlela celá řada významných umělců je dnes domovem řady oblíbených festivalů a dalších kulturních akcí, které pravidelně vítají návštěvníky z blízka i daleka.

Melodiemi klasické hudby se každoročně rozeznívá zámecký areál díky národnímu festivalu Smetanova Litomyšl. Podobně vzdává hold svému slavnému hudebnímu rodákovi i Polička, a to prostřednictvím Martinů festu. Na hudební vlně se nesou také festivaly Polička 555 a Polička Jazz, které v posledních letech doplnilo setkání špiček tuzemské i zahraniční pantomimy na zářijovém Mime festu. 

Připomínkou další známé osobnosti, která se zapsala do dějin regionu, je Sodomkovo Vysoké Mýto. Přehlídka historických automobilů a prvorepublikové elegance odkazuje na Josefa Sodomku, zakladatele zdejší karosářské tradice. 

Do časů dávno minulých vás ve středověkých kulisách hradu Svojanov zavedou Královské slavnosti i řada dalších akcí, jež se zde konají v průběhu celého roku. Dávné tradice připomíná i svitavský masopust, který potěší i milovníky dobrého jídla a pití, stejně jako zdejší letní Pivní slavnosti nebo květnové Gastroslavnosti M. D. Rettigové v Litomyšli. 

A pokud patříte mezi vyznavače recesistické zábavy a lázeňských promenád, nezbývá než doporučit dubnové Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny. Léčivé prameny k ozdravení těla ale nečekejte. Litomyšl a její neopakovatelná atmosféra jsou lázněmi pečujícími o blaho duše.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.