známé i neznámé
osobnosti
Českomoravského pomezí
Oskar
  • Josef
  • Magdalena
  • Zdislav
  • Hereret
 

Oskar Schindler a Svitavy

Ve Svitavách Oskar Schindler prožil třicet let. Narodil se v domě na Poličské ulici č. 24. Naproti rodnému domu v parku Jana Palacha se dnes nachází pamětní deska jako stálá připomínka Schindlerova činu. Kousek odtud je možné navštívit nedávno otevřené informační centrum Oskara Schindlera s kavárnou.

Schindler byl pokřtěn v mariánském kostele na náměstí, který byl v roce 1928 svědkem jeho svatby s Emílií Pelzlovou. Školní léta absolvoval v někdejší chlapecké škole na svitavském náměstí, studia nastoupil i na reálné škole (dnes škola na ulici T. G. Masaryka), z níž byl roku 1924 pro padělání školních výsledků vyloučen.

Ještě jedna budova ve městě souvisí se Schindlerovým příběhem – hotel Slavia (tehdy Ungar) na náměstí. Zde byl pro špionáž v roce 1938 zatčen československou policií.

Památník Oskara Schindlera - Svitavy.
Informační centrum Oskara Schindlera s kavárnou.
Informační centrum Oskara Schindlera s kavárnou.

Pomnichovské stopy pak vedly do Ostravy, polského Krakova a roku 1944 se vrátil do rodného kraje, resp. do Brněnce, vesnice  15 km vzdálené od Svitav. Tam v továrním objektu dramatický příběh končí, ale stopy jsou i na hřbitově v Bělé nad Svitavou.

Při příležitosti stého výročí jeho narození byla v roce 2008 ve svitavském muzeu otevřena stálá expozice Hledání hvězdy Davidovy, která vychází z rostoucího zájmu turistů a milovníků historie o Schindlerův příběh a osudy jeho Židů v období holocaustu. Na více než třiceti výstavních panelech zde můžete sledovat dramatickou historie Židů, kteří si za svůj domov zvolili Českomoravské pomezí. Několik set fotografií mapuje pozůstatky židovského osídlení v regionu, připomíná vývoj židovské diaspory v jednotlivých městech a zachycuje Schindlerův život ve Svitavách, Ostravě, Krakově, Brněnci a také v Argentině a Německu. Dominantou expozice jsou velkoplošné tisky jmen zachráněných Židů a scény z natáčení Spielbergova filmu, kdy se zachránění Židé shromáždili kolem Schindlerova hrobu v Jeruzalémě.

Historické centrum - Svitavy.
Památník Oskara Schindlera před jeho rodným domem ve Svitavách.
Hledání hvězdy Davidovy - Městské muzeum a galerie Svitavy.

 

Dnes jsou Svitavy moderním městem, které by rozhodně nemělo ujít vaší pozornosti. Nejvýznamnější památkou je překrásně zrekonstruované historické centrum města. Procházka po náměstí s druhým nejdelším podloubím v České republice s mnoha barokními a renesančními domy se určitě zařadí k příjemným zážitkům z návštěvy Svitav. Na tři desítky dalších zajímavých míst spojených s několikasetletou historií města si můžete prohlédnout, pokud se vydáte na trasu Městského památkového okruhu.

Městské muzeum a galerie kromě již zmíněné stálé expozice Hledání hvězdy Davidovy nabízí také prohlídku unikátní výstavy Babiččino velké prádlo, která čítá na 150 pracích strojů různých typů. Její součástí jsou nejen pračky, ale i nářadí a nástroje, které se běžně používaly k praní. V roce 2012 byl v muzeu po dlouhých letech čekání v depozitáři zpřístupněn unikátní svitavský vyřezávaný betlém, který se stal oblíbenou atrakcí pro malé i velké návštěvníky.

Svitavy mají co nabídnout i příznivcům aktivního trávení volného času. Sportovní park Svitavský stadion i rekreační areál Brand jsou multifunkčními sportovními a relaxačními zónami, které přinášejí spoustu možností pro výkonnostní i rekreační sport, hry i odpočinek všech věkových skupin.

Informační centrum Oskara Schindlera s kavárnou.
Historické centrum Svitavy.
Hledání hvězdy Davidovy - Městské muzeum a galerie Svitavy.
Hrajte s osobnostmi Českomoravského pomezí zábavnou geolokační hru GEOFUN!
audio příběhy
Oskar
qviz youtube omalovanky pohlednice stripy
 
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT
Prezentujeme se na Kudyznudy.cz Kudyznudy.cz Česká republika
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon