Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Když se řekne Vysoké Mýto, snad každý si vzpomene na automobilovou a později autobusovou tradici tohoto města. Kdo za ní ale stojí, ví už jen málokdo. Odpověď nejen na tuto otázku najdete v Muzeu českého karosářství. 

Budoucí majitelé automobilů známých českých i světových značek jako Škoda, Tatra, Ford, Chevrolet či Rolls-Royce mířili do Vysokého Mýta za jediným účelem - opatřit si karoserii u konstruktérského mistra Josefa Sodomky. Ten se na sklonku první světové války chopil příležitosti a nasměroval rodinný podnik svého otce, do té doby vyrábějící kočáry, do světa motorů. Tak vznikla proslulá firma Carrosserie Sodomka. Záhy se ukázalo, že to byla volba více než zdařilá. Mezi zákazníky se brzy zařadily osobnosti jako herec Jan Werich, podnikatel Jan Antonín Baťa, poslední majitel českokrumlovského panství Adolf Schwarzenberg nebo manželka československého prezidenta Hana Benešová. 

Ani pod tíhou uplynulých desetiletí nevybledl lesk prvorepublikových automobilových elegánů. V muzeu si prohlédnete proslulé Sodomkovy vozy, jako je limuzína Tatra 57B, pokrokový kabriolet Aero 50 Dynamik nebo pancéřovaný vládní speciál Škoda VOS. Jakým procesem musely automobily projít, než spatřily světlo světa, vám představí neméně zajímavá interaktivní část expozice.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.