Moravská Třebová

Malebné město na úpatí Hřebečského hřbetu píše svou historii od poloviny 13. století. Pravidelný čtvercový půdorys náměstí dodnes lemují starobylé měšťanské domy s jedinečně dochovanými gotickými a renesančními mázhauzy.
Nedaleko centra města se jako vzácná perla blýská renesanční zámek, který vznikl přestavbou původního hradu za pánů z Boskovic. V dobách Ladislava Velena ze Žerotína se zámek rozrostl o tři manýristická křídla se vzdušnými arkádami a městu se díky mimořádnému rozvoji humanistické vzdělanosti dostalo přízviska Moravské Athény. Dnes vás zámek okouzlí expozicí Poklady Moravské Třebové, záhadnou alchymistickou laboratoří nebo středověkou mučírnou ve sklepení.

Tajemno vás neopustí ani v městském muzeu, kam se vypravíte za rozmanitými exponáty orientu. Mezi artefakty z Japonska, Tibetu, Barmy či Indie vás zajisté uchvátí zdejší chlouba – pravá, na tři tisíce let stará, mumie egyptské princezny Hereret.

Po stopách stavitelských klenotů vás městem provede Cesta od renesance k baroku. Kromě historického centra a renesančního zámku díky ní nevynecháte ani výstup na nedaleký Křížový vrch. Prohlédnete si zde impozantní barokní sousoší Kalvárie a pokocháte se působivým výhledem.

Město z ptačí perspektivy vám představí také nedaleká rozhledna Pastýřka. K více či méně aktivnímu odpočinku zve rekreační areál Knížecí louka s in-line stezkou, relaxační částí nebo nově vybudovaným pumptrackem. Za krásou okolní přírody se vydejte na Hřebečské důlní stezky, které vás seznámí s hornickou minulostí této oblasti a nabídnou řadu zajímavých výhledů do krajiny. Technické skvosty můžete objevovat v Průmyslovém muzeu v Mladějově, kde vás čeká také projížďka vláčkem po zdejší úzkokolejce.

TOP cíle

Zámek
Zámek
Zámek

Perlou renesanční architektury je nazýván zámek v Moravské Třebové, jehož expozice vás provedou dějinami města. Možná i trochu bát se budete při návštěvě středověké mučírny a v zámecké laboratoři nahlédnete do tajemství alchymistů.

Muzeum egyptské princezny
Muzeum egyptské princezny
Muzeum egyptské princezny

Na dosah ruky budete mít exotiku a krásy Orientu v moravskotřebovském muzeu. Expozice vás zavede mezi japonské samuraje, tibetské mnichy i do dob egyptských faraonů.

Historické centrum
Historické centrum
Historické centrum

Cesta od renesance k baroku
Cesta od renesance k baroku
Cesta od renesance k baroku

Za svěží renesancí i bohatými barokními tvary vás zavede oblíbená naučná stezka. Klikatí se z historického centra až na Křížový vrch a propojuje nejvýznamnější architektonické skvosty Moravské Třebové.

Křížový vrch
Křížový vrch
Křížový vrch

Baroko bude díky kaplím lemujícím cestu vaším průvodcem při výstupu na Křížový vrch. Odtud se vám ve společnosti monumentálního sousoší Kalvárie otevře výhled na půvabné panorama města.

Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka

Z rozhledny na vrchu Pastvisko u Moravské Třebové si prohlédnete nejen renesanční zámek a centrum města s Hřebečským masivem v pozadí, ale také Orlické hory, Králický Sněžník nebo Jeseníky.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.