Moravská Třebová

Moravská Třebová byla založena v polovině 13. století jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem náměstí. Za vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína, kdy byla Moravská Třebová centrem humanistické vzdělanosti, dostala přízvisko Moravské Athény. Pro svou krásu byla Moravská Třebová vyhlášena městskou památkovou rezervací, která zahrnuje historické jádro města, zámek a Křížový vrch.

Při návštěvě Moravské Třebové rozhodně nezapomeňte na prohlídku zámeckého areálu. Moravskotřebovský zámek patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě a je komplexně zrekonstruován. Rostoucí počet turistů dokládá stále větší oblíbenost této památky, kde si můžete prohlédnout atraktivní zámecké expozice nebo tajemná sklepení. Navštívit můžete středověkou mučírnu nebo alchymistickou laboratoř mistra Bonaciny. V průběhu roku zámek ožívá celou řadou kulturních akcí.

Krásný pohled na Moravskou Třebovou a okolní krajinu se vám naskytne, vystoupáte-li na rozhlednu Pastýřka tyčící se nad městem. V okolí pak můžete navštívit zříceninu hradu Cimburk nebo se třeba nechat svézt vláčkem taženým parní lokomotivou na úzkokolejce v Mladějově.

TOP cíle

Zámek
Zámek
Zámek

Perlou renesanční architektury je nazýván zámek v Moravské Třebové, jehož expozice vás provedou dějinami města. Možná i trochu bát se budete při návštěvě středověké mučírny a v zámecké laboratoři nahlédnete do tajemství alchymistů.

Muzeum egyptské princezny
Muzeum egyptské princezny
Muzeum egyptské princezny

Na dosah ruky budete mít exotiku a krásy Orientu v moravskotřebovském muzeu. Expozice vás zavede mezi japonské samuraje, tibetské mnichy i do dob egyptských faraonů.

Historické centrum
Historické centrum
Historické centrum

Cesta od renesance k baroku
Cesta od renesance k baroku
Cesta od renesance k baroku

Za svěží renesancí i bohatými barokními tvary vás zavede oblíbená naučná stezka. Klikatí se z historického centra až na Křížový vrch a propojuje nejvýznamnější architektonické skvosty Moravské Třebové.

Křížový vrch
Křížový vrch
Křížový vrch

Baroko bude díky kaplím lemujícím cestu vaším průvodcem při výstupu na Křížový vrch. Odtud se vám ve společnosti monumentálního sousoší Kalvárie otevře výhled na půvabné panorama města.

Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka

Z rozhledny na vrchu Pastvisko u Moravské Třebové si prohlédnete nejen renesanční zámek a centrum města s Hřebečským masivem v pozadí, ale také Orlické hory, Králický Sněžník nebo Jeseníky.