Mladějovská úzkokolejka

Mladějovská průmyslová dráha spatřila světlo světa na sklonku první světové války. Sloužila k dopravě vytěžených materiálů z hřebečských dolů ke zpracování v mladějovském šamotovém závodě až do roku 1991. S parními lokomotivami a drezínami, které se v minulosti po zdejší úzkokolejce proháněly, se dnes seznámíte za branami zdejšího průmyslového muzea. Prohlédnete si také exponáty silniční, stavební a zemědělské techniky. Mnoho z nich je opravdu jedinečných a patří k posledním exemplářům svého druhu. Vláček tažený parní lokomotivou vás pak z areálu muzea o sobotách vždy od května do září zaveze po jedenáct kilometrů dlouhé úzkokolejné trati až k bývalým dolům na Hřebči.

Milovníci vojenské historie si jistě nenechají ujít každoroční vzpomínkovou akci s názvem Mladějov - Blosdorf 1915. Její součástí je také rekonstrukce bitvy z první světové války, dobová hudba nebo přehlídka historické vojenské techniky.

Okolí muzea i úzkokolejky prozkoumáte díky několika desítkám kilometrů Hřebečských důlních stezek, které vás provedou kolem portálů bývalých dolů i krásnou přírodou. Stezky nabízí taky působivé výhledy do okolní krajiny. Pěšky nebo na kole se můžete vydat k rozhledně na Strážném vrchu, vyhlídkové plošině Nad Doly nebo k odpočinkovým či vyhlídkovým altánům. 

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.