Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Labyrintem svitavských příběhů se propletete během návštěvy městského muzea. Jeho stálé expozice zahrnují pestrou škálu témat, ze kterých si vybere opravdu každý. 

Do osudů významného, i když zároveň kontroverzního svitavského rodáka Oskara Schindlera nahlédnete díky expozici Hledání hvězdy Davidovy. Rozkryje se před vámi příběh záchrany 1200 Židů během druhé světové války, který se stal námětem pro Spielbergův oscarový film Schindlerův seznam.

Do zcela jiného oboru nahlédnete v expozici Babiččino velké prádlo, která provází historií praní a prací techniky. Seznámíte se s řadou zajímavých předmětů a přístrojů od jednoduchých dřevěných ručních praček až po první exempláře praček automatických. Co praní v dobách našich babiček obnášelo, si v interaktivní části nazvané Prádelna u pejska a kočičky vyzkouší především nejmenší návštěvníci. 

Obdivovat můžete i přehlídku zručnosti a vynalézavosti místních řezbářů v podobě vzácného mechanického vyřezávaného betlému. Soubor rozmanitých figur a krajin slibuje díky pokračujícím restaurátorským pracím dílo jedinečného rozsahu. Zrestaurovanou část betléma si můžete prohlédnout už dnes.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.