Magdalena D. Rettigová z Litomyšle

Magdalena D. Rettigová z Litomyšle

Magdalena Dobromila Rettigová je autorkou asi nejznámější české knihy o vaření s výmluvným názvem „Domácí kuchařka, čili snadno pochopitelné a prozkoumané poučení, kterak se masité i postní pokrmy všeho druhu nejchutnějším způsobem vaří, pekou i zadělávají“. Tato kuchařka vyšla za autorčina života ještě čtyřikrát a následně vycházela dalších sto let.

Původem pochází paní Magdalena z Německa a až do svých osmnácti let neuměla česky. V Litomyšli strávila Rettigová poslední část svého života. Je autorkou řady literárních děl, divadelních her, krátkých próz a básní. Přes její tvůrčí aktivitu si ji však nadále spojujeme s její proslulou Domácí kuchařkou. Konečně její sepsání sama zdůvodnila takto: "...až potud více lidu se shání po dobrém chutném obědě než po nejkrásnější básni...". Nezbývá než ochutnat trochu poezie od Magdaleny Dobromily Rettigové.

„Polívka je základ každé větší i menší hostiny. Dobrý znatel soudí dle polívky na celý oběd; každá kuchařka musí tedy býti toho bedliva, aby jak náleží chutné polívky připraviti uměla“.

Dnes by v Litomyšli neměl uniknout vaší pozornosti renesanční zámek, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam UNESCO. Na zámeckém nádvoří se každoročně koná Smetanova Litomyšl, jeden z největších festivalů klasické hudby u nás. Můžete navštívit také zámecký pivovar s rodným bytem Bedřicha Smetany, odpočívat v Klášterních zahradách nebo se projít historickým centrem města s mnoha barokními a renesančními domy.

» životní příběh Magdaleny Dobromily Rettigové

» Vaříme s Magdalenou Dobromilou Rettigovou

» Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové

» Béďa, Lojza, Pepík, Julek a spol.


Poslechněte si také rozhlasový spot "O M. D. Rettigové a Litomyšli".

V Litomyšli si nenechte ujít

 

Hrajte s osobnostmi Českomoravského pomezí zábavnou geolokační hru GEOFUN!
audio příběhy
qviz youtube omalovanky pohlednice stripy
Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.