Litomyšl

Litomyšl vás okouzlí renesancí, barokem i moderní architekturou. Prvně ji koncem 10. století zmiňuje Kosmova kronika a městská privilegia získává v roce 1259. Nejen díky staleté historii oplývá město řadou hodnotných kulturních památek.

U všech milovníků historické architektury, nevšedních příběhů a jedinečného genia loci nepochybně hraje prim pohádkový renesanční zámek. Reprezentativní palác ve stylu italských letních sídel se od roku 1999 pyšní zápisem na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Stavba ze 17. století, kterou zdobí tisíce originálních sgrafitových psaníček, skrývá uvnitř klenot v podobě rodinného palácového divadla.  

Litomyšl vám možná bude povědomá i z hodin hudební výchovy, odkud ji můžete znát jako rodiště Bedřicha Smetany. Podmanivé melodie z pera asi nejznámějšího českého hudebního skladatele zaslechnete při návštěvě Smetanova rodného bytu v zámeckém pivovaru. Nebo se raději za tóny klasické hudby vydáte na některé z představení národního festivalu Smetanova Litomyšl? V romantickém prostředí renesančního zámku i na dalších místech ve městě se koná každý rok na přelomu června a července.

Pověst Litomyšle coby centra kultury a vzdělanosti podtrhuje fakt, že zde působila řada významných osobností v čele s Aloisem Jiráskem, Boženou Němcovou nebo Magdalenou Dobromilou Rettigovou. Jak se jejich životní osudy otiskly do současné podoby města se dozvíte v regionálním muzeu. 

Bez povšimnutí nesmí rozhodně zůstat ani všestranný a opravdu svérázný umělec Josef Váchal. S přehlídkou jeho světonázorů, filozofie i malířské a řezbářské zručnosti se setkáte v pestře vyzdobených a nadpřirozenými bytostmi střežených místnostech Portmonea. 

Krásný výhled na zámecký areál, sousední Klášterní zahrady i historické centrum s oboustranně loubeným náměstím se vám naskytne z Andělské vyhlídky umístěné mezi věžemi kostela Nalezení sv. Kříže.

Nejen v tomto kostele, ale také na řadě dalších míst Litomyšle se setkáte i s oceňovanou soudobou architekturou a uměním. Blíže vám nejhodnotnější stavby 20. a 21. století představí Litomyšlský architektonický manuál.

TOP cíle

Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl

Malý kousek Itálie jako by se vtisknul do architektury litomyšlského renesančního skvostu. Zámek, který vás okouzlí tisíci sgrafitových psaníček na fasádě i jedinečným klasicistním divadélkem, je od roku 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Portmoneum - Museum Josefa Váchala
Portmoneum - Museum Josefa Váchala
Portmoneum - Museum Josefa Váchala

Fantaskní svět se probouzí uvnitř vcelku nenápadného domku nedaleko centra Litomyšle. Rozmanitým motivům z křesťanství, orientálních nauk i skřetům, ďáblům a duchům vdechl život svérázný umělec Josef Váchal.

Regionální muzeum
Regionální muzeum
Regionální muzeum

Klíčem k poznání bohatých dějin Litomyšle vám budou expozice regionálního muzea. Můžete se těšit na zámecké návrší v proměnách staletí, příběhy slavných osobností nebo interaktivní dětský program.

Rodný byt Bedřicha Smetany
Rodný byt Bedřicha Smetany
Rodný byt Bedřicha Smetany

Do dob skladatelova dětství vás zavede dobově zařízený byt rodiny Smetanových. Místo, které bylo svědkem narození i prvních hudebních krůčků Bedřicha Smetany, naleznete v budově bývalého zámeckého pivovaru.

Zámecké sklepení
Zámecké sklepení
Zámecké sklepení

Hluboko v podzemí, v nejstarších prostorách litomyšlského zámku, nalezla útočiště rozsáhlá sbírka plastik jednoho z nejznámějších českých sochařů Olbrama Zoubka i jedinečné voskové Srdce pro Václava Havla.

Kostel Nalezení sv. Kříže
Kostel Nalezení sv. Kříže
Kostel Nalezení sv. Kříže

Muzeum domečků, panenek a hraček
Muzeum domečků, panenek a hraček
Muzeum domečků, panenek a hraček

Vrátit se do dětství nebo jen nahlédnout do historie oblíbených hraček vám umožní originální muzeum nedaleko litomyšlského zámku. Na své si v jeho expozicích přijdou děti i dospělí.

Městská galerie
Městská galerie
Městská galerie

Městská galerie by stěží hledala reprezentativnější výstavní prostory než renesanční dům z poloviny 16. století. Na fasádě nejstarší budovy na litomyšlském náměstí si prohlédněte sochy rytířů, které daly domu jméno.

Historické centrum
Historické centrum
Historické centrum

Příběhy několika staletí, stopy slavných osobností i jedinečná měšťanská architektura se proplétá starobylým centrem Litomyšle. Projděte se náměstím s podsíněmi i přilehlými uličkami, které vás zavedou až na zámecké návrší.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.