Josef Sodomka z Vysokého Mýta

Josef Sodomka z Vysokého Mýta

Automobilový designér Josef Sodomka je pokračovatel rodinné tradice, která přešla z výroby kočárů na výrobu špičkových automobilových karosérií. Kromě světoznámých značek karosoval automobily i pro významné osobnosti své doby. Například pro Jana Wericha - Tatru 52, nebo pro manželku prezidenta Beneše - Aero 50.

Ovšem s příchodem druhé světové války to začalo jít s jeho firmou z kopce. Výroba se přesunula na užitková auta. Konec rodinného podniku přišel ale se znárodněním, v roce 1948. Vláda lidu odstranila i název, neboť osobní jméno „Sodomka“ - teď už sice původního vlastníka – se do názvu prostě nehodilo. A tak vznikl národní podnik Karosa. Jak už mnozí z nás vědí i pamatují, firma začala vyrábět autobusy.

Vybavujete si fantastická auta meziválečných let? Víte, že mnohá pochází z dílny Josefa Sodomky? Zveme vás na návštěvu s vůní benzínu a s leskem karosérií. Navštivte regionální muzeum ve Vysokém Mýtě!

» životní příběh Josefa Sodomky

» seznamte se s firmou Carrosserie Sodomka

» automobilový elegán Aero 50 Dynamik

» Sodomkovo Vysoké Mýto


Poslechněte si také rozhlasový spot "O Josefu Sodomkovi a Vysokém Mýtě".

Ve Vysokém Mýtě a okolí si nenechte ujít

Hrajte s osobnostmi Českomoravského pomezí zábavnou geolokační hru GEOFUN!
audio příběhy
qviz youtube omalovanky pohlednice stripy
Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.