Hrad Svojanov

Objevte tajemství jednoho z nejstarších českých královských hradů, jehož historie sahá až do doby Přemysla Otakara II. Svojanov už od poloviny 13. století střeží údolí Křetínky, kudy procházela Trstěnická stezka, dávná obchodní tepna spojující Čechy s Moravou. Dnešní podobu hrad získal po požárech v 16. a 19. století a vy tak můžete obdivovat unikátní kombinaci gotické a empírové architektury.  

Do svojanovských pověstí a strašidelných příběhů nahlédnete při návštěvě tajemného hradního sklepení s mučírnou. Dům zbrojnošů vás seznámí s životem hradní posádky na konci 15. století. Můžete si vyzkoušet drátěnou košili a prohlédnout si brnění, sbírku zbraní nebo stolní hry, které svojanovští vojáci hráli. Poslední stavební epochu v dějinách hradu reprezentuje empírový palác. Pokud se vydáte na jeho prohlídku, můžete se těšit na jedinečný exponát, kterým je královská koruna zakladatele hradu, Přemysla Otakara II.

Návštěva Svojanova by ale nebyla kompletní bez výstupu na 26 metrů vysokou hlásnou věž. Po překonání 84 schodů se vám naskytne úžasný výhled do údolí řeky Křetínky.

Atmosféra dob dávno minulých se na Svojanově probouzí během mnoha kulturních akcí v průběhu celého roku. Těšit se můžete na koncerty, divadelní představení, vystoupení šermířů i kejklířů nebo ukázky tradičních řemesel.

Pokud chcete mít sbírku zážitků ze Svojanova kompletní, využijte možnosti ubytovat se přímo na hradě a alespoň na pár dní se přenést v čase o několik staletí zpět.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.