V Moravské Třebové vás okouzlí renesanční zámek i tajemná egyptská princezna Hereret. Čeká vás však návštěva řady dalších atraktivních míst Českomoravského pomezí. Představíme vám významné památky různých architektonických slohů i příběhy věhlasných osobností, které se v regionu narodily nebo zde strávily část svého života. Chybět nebude ani poznávání nádherné přírody nebo třeba projížďka vláčkem po úzkokolejce v Mladějově.
Příjezd v dopoledních hodinách, ubytování a prohlídka města.
Zámek a historické centrum – renesanční zámek nabízí kromě klasických expozic i návštěvu středověké mučírny nebo alchymistické laboratoře. K procházce láká také čtvercové náměstí s kašnou a morovým sloupem.
Cesta od renesance k baroku – od zámku se vydáte po nové stezce, která představuje nejcennější památky ve městě často nazývaném moravskými Athénami. Projdete křížovou cestou lemovanou několika kaplemi až na vrch Kalvárie s barokním sousoším od J. F. Pacáka.
Muzeum egyptské princezny – až do exotické Barmy, Tibetu, Japonska nebo Indie se podíváte v místním muzeu. Setkáte se také s pravou egyptskou princeznou, jejíž mumie i vizualizace skutečné podoby jsou vrcholem celé expozice.
Rozhledna Pastýřka – pokud máte rádi procházky přírodou, vydejte se k rozhledně Pastýřka tyčící se nad městem. Relaxovat můžete v areálu moravskotřebovského aqaparku.
Smetanovo náměstí – při procházce historickým centrem si prohlédnete gotickou radnici i řadu renesančních a barokních domů s tzv. podsíněmi.
Rodný byt Bedřicha Smetany – navštívíte bývalý zámecký pivovar, kde se v roce 1824 do rodiny místního sládka narodil známý hudební skladatel.
Moderní architektura – pokud jste příznivci kvalitní moderní architektury, přijdete si v Litomyšli na své. K odborníky oceňovaným stavbám patří Nový kostel, městský bazén, sportovní areál Černá hora či zrekonstruované budovy zámeckého návrší.
další tipy – renesanční zámek zapsaný na seznam UNESCO, zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka, Portmoneum, Andělé na návrší, regionální muzeum, výlet na Růžový palouček
Městský památkový okruh – s architektonickými památkami a dalšími zajímavými místy ve Svitavách vás seznámí audioprůvodce. Na trase okruhu se nachází několik kostelů, historicky významné veřejné budovy, vily či sochy.
Discgolfové hřiště – relaxovat i bavit se můžete při nové nenáročné hře pro všechny věkové kategorie
další tipy – městské muzeum s expozicí věnovanou Oskaru Schindlerovi, historické centrum s renesančními a barokními domy, volnočasový park Svitavský stadion, rybník Rosnička, lesní rekreační areál Brand
Vraťte se v čase o desítky i stovky let zpět. V muzeu si prohlédnete různé typy parních a motorových lokomotiv, drezín i exponátů zemědělské a silniční techniky. Vždy od května do září jsou pro vás o sobotách připraveny oblíbené projížďky vláčkem po úzkokolejce k bývalým dolům na Hřebči.
Unikátní sítí stezek pro pěší i cyklisty vám přiblíží historii hornictví na Hřebči. Cestou si prohlédnete vstupní portály několika dolů a další místa dokladující hornickou činnost. Z vyhlídkových plošin a rozhledny Strážný vrch si užijete nádherné pohledy do krajiny. Součástí stezek je i několik turistických altánů, ve kterých můžete relaxovat a načerpat energii. Další zajímavé informace o geologické historii regionu přináší expozice Barevná planeta na moravskotřebovském zámku.
Jeden z nejstarších českých královských hradů, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, se po rozsáhlé rekonstrukci znovu zaskvěl v plné kráse. Z vrcholu hradní věže si vychutnáte nádherné pohledy do krajiny i na obec Svojanov. K odpočinku lákají gotické zahrady i hradební parkány s vyhlídkovými altány. Pokud si chcete tajemnou atmosféru vychutnat i v noci, můžete se přímo na hradě ubytovat.
V malebné městečko se zámkem a památkovou zónou se nezapomeňte se zastavit v roubené Brtounově chalupě, kde si prohlédnete expozici ševcovského řemesla a lidového umění.
Cestu do Svojanova nebo zpět si můžete zpestřit výstupem na Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana u Březové nad Svitavou.