Bonus pas - Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 
 

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Šemberova 125, Vysoké Mýto
tel.: 465 461 950
e-mail: muzeum@muzeum.myto.cz
web: www.muzeum-myto.cz

 


  • 1 vstupenka zdarma
    ke každé zakoupené
    vstupence pro dospělé

Počátky muzea ve Vysokém Mýtě sahají do 19. století a jsou spojeny s osobností Karlouše Richtera, vzdělaného mlynáře ze Sárovce, radního a kronikáře Vysokého Mýta. Ten v roce 1859 zachránil před zničením písemnosti městského archivu a vymohl si prostřednictvím Aloise Vojtěcha Šembery na tehdejším starostovi uvolnění jedné místnosti na radnici pro jejich uložení. Na Richterův návrh město v roce 1871 při této místnosti zřídilo také muzeum a jeho správou pověřilo právě tohoto radního. Provolání představitelů města vyzvalo občany, aby shromáždili a muzeu darovali své starožitnosti. Po několika letech potýkání se s nedostatečnými prostorami a klesajícím zájmem veřejnosti však muzejní činnost téměř ustala, zvláště po roce 1877, kdy K. Richter nebyl znovu zvolen do zastupitelstva a stáhl se do ústraní. I s uvážením tohoto období nevelké aktivity můžeme považovat rok 1871 za vznik městského muzea; muzeum ve Vysokém Mýtě je tedy nejstarší institucí svého druhu v Čechách.

V roce 1883 se do Vysokého Mýta vrátil architekt Josef Škorpil ze svých zahraničních cest, během nichž navštívil významné instituce muzejního charakteru v Petrohradu a Paříži. Ze Škorpilovy iniciativy byl založen „muzejní komitét“, část sbírek nalezla prostory v restaurované Pražské věži a v místnosti v obecním domě. Muzeum získalo podporu několika finančních či průmyslových organizací ve městě (především První záložny ve Vysokém Mýtě, Cihelny u nádraží aj.) i mnoha drobných dárců a jeho činnost se značně zprofesionalizovala. Část svých sbírek představilo vysokomýtské muzeum na Zemské jubilejní výstavě v Praze v roce 1891. Muzeum ve Vysokém Mýtě také inspirovalo mnoho dalších měst, např. Litomyšl, Trutnov nebo Příbram; v roce 1889 dokonce muzeum obdrželo dotazník z Washingtonu žádající údaje o činnosti a zařízení. Rok 1900 však přinesl muzeu nečekaný úder: muselo vyklidit místnosti v obecním domě kvůli zřízení policejního městského úřadu. Muzejní činnost tím zůstala ochromena až do roku 1904, kdy se začalo uvažovat o stavbě samostatné budovy. Od roku 1907 muzeum smělo využívat přízemí domu Zdeňky Šemberové a po její smrti v roce 1912 i celý dům rodiny Šemberovy. Odkazem navíc získalo pozůstalost po Zdenčině otci, profesoru A. V. Šemberovi, která je zřejmě nejhodnotnějším celkem sbírek (zvláště korespondence A. V. Šembery a jeho dětí např. s Boženou Němcovou, Janem Nerudou, J. V. Fričem či T. G. Masarykem). Od roku 1908 byl správcem muzea V. V. Škorpil, jehož zásluhou se (kromě jiného) zřídilo při muzeu první české pedagogické centrum. Dne 3. května 1914 bylo muzeum slavnostně otevřeno v přestavěném domě rodiny Šemberových, kde sídlí dodnes.

Po reorganizaci územní samosprávy v roce 1960 přestalo být Vysoké Mýto okresním městem, muzeum ve Vysokém Mýtě se však díky dlouhé tradici a rozsáhlosti svých sbírek stalo muzeem okresním. Tím značně vzrostly možnosti jeho odborného působení. Muzejní prostory se postupně rozšířily o dva sousední měšťanské domy. V roce 2003 vznikla muzea regionální a tento statut získalo i muzeum ve Vysokém Mýtě. Jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj, který řídí další regionální muzea v Pardubicích, Chrudimi a Litomyšli. V muzejních prostorách vznikla konzervátorská dílna, pracoviště archeologa s depozitáři a nejnověji také pracoviště dokumentátora v podkroví. Současné Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě je institucí s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik, jeho zařazení do sbírek muzea a vystavení v expozici věnované firmě Sodomka.

Odloučeným pracovištěm Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě je také barokní areál Vraclav. Tvoří ho kostel sv. Mikuláše, budova lázní a poustevna. Na počátku 17. století byla nad pramenem léčivé vody nejprve zbudována kaplička a zřízena poustevna. V letech 1711 - 1719 byly vybudovány lázně s koupelnami. Na místě původní kaple byl pak v letech 1724 - 1730 postaven barokní kostel, jehož autorem je C. A. Canevalle. Úpadek lázní na konci 18. stol. zapřičinil celkové chátrání všech objektů. K náročné rekonstrukci došlo v letech 1976 - 1986. Dnes jsou bývalé lázně využívány pro tematické barokní expozice. V kostele sv. Mikuláše je umístěn soubor unikátních barokních plastik, které pocházejí z poutní cesty z Králík ke klášteru na Hedči. Dřevěné polychromované plastiky v mírně nadživotní velikosti byly vytvořeny kolem r. 1740. Anonymní tvůrce pašijových scén pravděpodobně patřil k žákům M. B. Brauna.

.
Aero 50 Dynamik - Carrosserie Sodomka Vysoké Mýto.
.
Čermákovo Vysoké Mýto
22.5.2021
Náměstí Přemysla Otakara II. - městská památková zóna (Vysoké Mýto)
Sodomkovo Vysoké Mýto
5.6.2021
Náměstí Přemysla Otakara II. - městská památková zóna (Vysoké Mýto)
Arakain a Lucie Bílá
22.7.2021 20:30
Zámecké návrší (Litomyšl) - První zámecké nádvoří
Hana Zagorová, Petr Rezek & Boom!Band
11.10.2021 19:00
Tylův dům Polička (Polička)
4Tet - Verze V.
3.11.2021 19:00
Tylův dům Polička (Polička)
Olympic - první koncert
5.5.2021 19:00
Smetanův dům (Litomyšl)
Michal Hrůza
14.5.2021 20:00
Music club Kotelna (Litomyšl)
Stromboli
21.5.2021 20:00
Music club Kotelna (Litomyšl)
Májový kujebácký jarmark
22.5.2021
Náměstí Přemysla Otakara II. - městská památková zóna (Vysoké Mýto)
Litomyšlské dny barokní tradice
15.8.2021 - 22.8.2021
Litomyšl
Lázně ducha do celé republiky! aneb Slavíme 10. narozeniny Lázní ducha Litomyšl
V dnešní době – víc, než kdy jindy – je třeba myšlenky lázní ducha poslat do celé republiky. Doba není...
Po Velikonocích se zásadně změní jízdní řád vlaků ČD v Pardubickém kraji
V letech 2021 – 2023 proběhnou na území Pardubického kraje nejrozsáhlejší modernizace železničních...
Nový motoprůvodce po východních Čechách
Milovníci cestování v jedné stopě se mohou těšit na novou brožuru, kterou pro ně připravil Královéhradecký...
Registrace newsletteru
 
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT
Prezentujeme se na Kudyznudy.cz Kudyznudy.cz Česká republika
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon