známé i neznámé
osobnosti
Českomoravského pomezí
Magdalena
  • Josef
  • Zdislav
  • Oskar
  • Hereret
 

Béďa, Lojza, Pepík, Julek a spol.

Litomyšl, město s jedinečným geniem loci, je už několik století kulturním centrem, se kterým jsou spjaty životní osudy mnoha významných osobností veřejného života.


Bedřich Smetana

V březnu roku 1824 se do rodiny místního sládka Františka Smetany narodil syn Bedřich. Významný hudební skladatel prožil v Litomyšli prvních sedm let svého života. Už od útlého věku ho otec, sám nadšený amatérský hudebník, zasvěcoval do hry na housle a v pěti letech začal Bedřich docházet na hodiny klavíru. Své první skladby začal komponovat už během pobytu v Litomyšli, odkud se rodina odstěhovala v roce 1831.
Dnes můžete v budově bývalého pivovaru na zámeckém návrší navštívit Smetanův rodný byt, kde si prohlédnete expozici věnovanou skladatelově dětství.
Každoročně také Bedřicha Smetanu a jeho tvorbu připomíná oblíbený mezinárodní festival Smetanova Litomyšl, který je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a jedním z našich největších festivalů klasické hudby.

 

Alois Jirásek

Jeden z nejznámějších českých spisovatelů prožil v Litomyšli čtrnáct let. Po úspěšném ukončení studií na pražské filosofické fakultě přišel do východočeského města, aby zde působil jako středoškolský učitel dějepisu a zeměpisu. Jirásek měl velkou zásluhu na tom, že se Litomyšl stala mimopražským kulturním centrem. Město a jeho okolí se objevuje také v Jiráskově tvorbě. O životě litomyšlských studentů i revolučním roce 1848 v Praze pojednává román Filosofská historie.

 

Josef Váchal

Portmoneum – Museum Josefa Váchala najdete nedaleko litomyšlského zámku v domě Váchalova přítele Josefa Portmana. Historie Portmonea se začala psát již v roce 1920, kdy milovník umění Josef Portman pozval do Litomyšle svého přítele, malíře a spisovatele Josefa Váchala, a požádal ho o vyzdobení stropů a stěn dvou místností svého domu. Na sytě vymalovaných stěnách zde najdete mnoho pro Váchala typických motivů. Na první pohled nesourodé malby ďáblů, skřetů a duchů kombinované s klasickými křesťanskými motivy nebo odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky, mají svoji logiku vycházející z jeho životních postojů a uměleckých názorů.

 

Julius Mařák

V Litomyšli se v roce 1832 narodil také jeden z nejznámějších českých malířů druhé poloviny 19. století Julius Mařák. Litomyšlský rodák se celý život věnoval zejména krajinomalbě. Je jediným krajinářem, který se podílel na výzdobě Národního divadla v Praze, kam namaloval slavná místa českých dějin (např. Říp, Blaník, Vyšehrad). Jeho krajinomalby zdobí i schodiště pražského Národního muzea.

 

V Litomyšli najdete stopy dalších významných postav naší historie, jako byli Max Švabinský, Božena Němcová, Teréza Nováková a mnozí další.

Hrajte s osobnostmi Českomoravského pomezí zábavnou geolokační hru GEOFUN!
audio příběhy
Magdalena
qviz youtube omalovanky pohlednice stripy
 
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT
Prezentujeme se na Kudyznudy.cz Kudyznudy.cz Česká republika
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon