známé i neznámé
osobnosti
Českomoravského pomezí
Josef
  • Magdalena
  • Zdislav
  • Oskar
  • Hereret
 

Automobilový elegán Aero 50 Dynamik

Popis karoserie

Automobily Aero 50 Dynamik byly aerodynamické kabriolety s originálním řešením stahování střechy bez pomoci vnějšího nůžkového systému. Charakteristické jsou pro tyto vozy kapkovité blatníky zakrývající polovinu kol, dlouhá šípovitá přední kapota, dominantní chladičová maska a luxusně vybavený interiér. Neodmyslitelné jsou rovněž přední reflektory zapuštěné v blatnících a typická ploutev na zadním víku kufru. Celkovou eleganci vozu zdůrazňovaly ozdobné lišty na blatnících i bocích karoserie. Nevýhodou robustního vozu bylo použití čtyřválcového dvoutaktního motoru s výkonem pouhých 50 koňských sil. Tato skutečnost se pak negativně projevila na jízdních vlastnostech vozu.

 

Výroba a provoz

Přesný počet vyrobených vozů nelze zjistit. S největší pravděpodobností šlo o osm či devět kusů, ale dnes neexistují žádné doklady o výrobě, prodeji a odběratelích. Jediné co nám může napovědět, jsou dobové fotografie a skutečnost, že pravděpodobně každý automobil byl originálem s menší či větší mírou různých modifikací a odlišností v detailech. Osudy jednotlivých vozů jsou velice spletité a kolem některých z nich vzniklo mnoho legend.

 

Současnost

Dodnes se dochovaly pouhé dva exempláře. První z nich byl nalezen v 60. letech 20. století v Arizonské poušti a na počátku 80. let 20. století svérázným způsobem opraven ve Spojených státech amerických. Dnes patří ke slavné kalifornské sbírce Blackhawk Collection. Vrak druhého vozu získalo v roce 2005 Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a zároveň se pustilo do jeho náročné renovace do původního stavu. Slavnostně se opravený kabriolet představil veřejnosti 7. června 2008 v rámci II. ročníku festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a prohlédnout si ho můžete v expozici Carrosserie Sodomka v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě.

.
Carrosserie Sodomka.
Expozice Carrosserie Sodomka.
Hrajte s osobnostmi Českomoravského pomezí zábavnou geolokační hru GEOFUN!
audio příběhy
Josef
qviz youtube omalovanky pohlednice stripy
 
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT
Prezentujeme se na Kudyznudy.cz Kudyznudy.cz Česká republika
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon