Navlékněte
si svůj
náhrdelník
zážitků!

Nad Betlémem vyšla hvězda

I letos se můžete těšit do svitavského muzea na vánoční výstavu, na které budou převažovat betlémy. Od pana Vladimíra Doubala z Trhové Kamenice jsme přivezli dřevěné – mě zaujal například jeho Květinový, nebo Beránků betlém. Úžasná práce, kterou, jak tvrdí autor, už nebude schopen zopakovat. Ale kdo ví? Ale vystaveny budou také další betlémy. Letos jsme se soustředili spíše na současné autory z našeho regionu. Vystaven bude například dřevěný polychromovaný betlém Pavla Grima ze Svitav, keramický betlém, jeho autorem byl otec svitavského keramika Aleše Seky, keramický betlém s autentickými litomyšlskými postavami Ireny Švecové ze Strakova, Broučkův Bohumíra Andrleho z Poličky, perníkový betlém Ivy Liškové z Poličky a další. Aniletos nebude chybět betlém pohyblivý, na výstavu nám jej zapůjčil pan František Chlup z Arboreta v Borotíně.

 

TAJEMSTVÍ DŘEVA - originální betlémy a dřevořezby Vladimíra Doubala

Co o svém tvorbě říká sám  autor, který začínal svou cestou výtvarnem jako malíř kresleného humoru? „... Nejsem ten typ člověka, který tvrdí : čím více utrpení, tím lepší umění. Na počátku mé tvorby stojí pocit příjemna, pocit rozjímání, klidu, zázemí. Z tohoto pocitu se pak rodí nápad. Od malička jsem vnímal krásu a sílu stromu. Jako kluk jsem vyhledával samorosty a často mne na kraji lesa překvapil neúprosný západ slunce, kvůli kterému jsem se musel vracet domů. Klukovská záliba se přeměnila v řezbu. Moje tvorba je zaměřena hlavně na ztvárnění zrodu - narození dítěte. Způsob mojí práce není přenesení z modelu ale přímá tvorba. Na počátku je pocit, z pocitu se rodí nápad, který si zachytím náčrty a ten se pak objeví v řezbě. Každá socha - ať už moderní ztvárnění ženy, nebo klasická řezba v podobě pasáčka sedícího pod vykotlaným stromem, musí být vyladěná. K tomu mi pomáhá komunikace se dřevem - já do něho chci něco dát a ono mne napovídá. Na jedné straně nechávám vyniknout krásu a barvu dřeva, na straně druhé rád dřevo provzdušním, jako by "nic bylo obaleno dřevem".

Vánoční výstava bude zahájena první adventní neděli 29. listopadu v 15 hodin. Poté na náměstí slavnostně rozsvítíme vánoční strom a neděli zakončíme v kostele Navštívení P. Marie adventním koncertem učitelů a žáků  Základní umělecké školy za Svitav.


Do muzea vás zveme nejen v běžné otevírací hodiny, ale také na Štědrý den od 13 do 17 a poté od 22 do 24 hodin. Přijďte se potěšit na výstavy, setkat se s přáteli, zazpívat si se svitavskými muzikanty koledy a také ochutnat dobrý čaj s rumem, který pro vás, zmrzlé pocestné, bude stejně jako v minulých letech, s láskou připraven

Najít

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.