Navlékněte
si svůj
náhrdelník
zážitků!

110 let od narození akademického malíře Jana Rusňáka připomene výstava

Sto deset let od narození akademického malíře Jana Rusňáka připomene výstava v Městské galerii Vysoké Mýto. Zahájena bude ve středu 27. října v 17 hodin. Malíř vyrostl na jižní Moravě. Jako chlapec chodil do polí a kreslil přírodu a lidi při práci. Mladá léta prožil v Praze, kde studoval u portrétního mistra Vratislava Nechleby, jemuž dělal po druhé světové válce na Akademii výtvarných umění asistenta. Zde se zdokonalil ve figurální tvorbě.

V poválečném období hledal klid ke své práci a přestěhoval se se svou ženou do Krkonoš. Tam vznikla celá řada velkých figurálních kompozic s motivy horníků, které ztvárňuje při práci i v době jejich odpočinku. Léta 1951 až 1963, kdy žil v Chocni, byla samostatnou kapitolou jeho umělecké činnosti.

Choceňské prostředí přineslo i určitý zvrat v jeho tvorbě – obrací se k přírodě, ale krajinu tohoto regionu vidí jako málo romantickou, proto ji oživuje pohybem a prací. V tomto období se stává malířem vesnice. Navazuje spolupráci s vysokomýtskými umělci a roku 1957, kdy je ve městě otevřena okresní galerie, vystavuje zde jako první spolu s Janem Juškou. Do Vysokého Mýta se pak se svými obrazy vrací ještě v letech 1961 a 1984.

Najít

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.