Navlékněte
si svůj
náhrdelník
zážitků!

Na hradě Svojanov věří v lepší časy

Svojanov /25. 1. 2021/ - Na Svojanově sčítají ztráty. Plány na novou sezonu nevzdávají.

Hned na začátku loňské sezony, tedy v březnu 2020, musel hrad kvůli koronaviru po dvou prvních víkendech brány zavřít. Ke konci května, po částečném rozvolnění vládních opatření, se na hrad podívalo několik stovek výletníků. Letní měsíce se nastartovaly poměrně slušně. Už to vypadalo, že by propad nemusel být tak veliký, ale od 12. října musely hradní závory opět zapadnout. Jaká je bilance?

„Loňská sezona byla velmi specifická. Hrad byl otevřený zhruba čtyři měsíce. Za poměrně krátkou dobu ho přesto navštívilo přes 54 tisíc návštěvníků, za což jsme velmi rádi,“ říká kastelán Miloš Dempír. Na konci roku se podařilo ještě otevřít na dva víkendy v prosinci. O adventní prohlídky byl poměrně slušný zájem. Za vyprávěním o zvycích přišlo kolem 500 výletníků.

Naplno měl hrad otevřeno od června do konce září. Červen byl ale poměrně slabý. Podle kastelána lidé ještě měli obavy cestovat. Úplně odpadly zájezdy seniorů a školní výlety. Oproti předchozím rokům byl velice silný červenec a srpen. Patrně to bylo dané tím, že lidé méně jezdili na dovolené do zahraničí a spíš hledali cesty po krajích českých a zamířili i k památkám.

Všude řádící koronavirus a vládní opatření se na hradní kase citelně podepsaly. „Oproti předchozímu roku jsme měli příjmy nižší o 1,8 milionu korun,“ informuje kastelán. Jen na vstupném hrad tratil 1,1 milionu korun a na ubytování dalších 500 tisíc. „Museli jsme omezit opravy a udržovací práce hradu, protože, bohužel, jako všechny ostatní nestátní památkové objekty, za měsíce, které jsme byli nucení mít zcela uzavřený provoz, jsme od státu nedostali žádnou kompenzaci,“ konstatuje Miloš Dempír. Hrad se ale nevzdal. Pomohl si úsporným režimem. „Musím vyzdvihnout, že se nám podařilo udržet vyrovnaný rozpočet, rok jsme ustáli. Bez pomoci někoho dalšího jsme provoz, včetně nejnutnějších prací ufinancovali,“ hodnotí kastelán.

Výhledy do nového roku vidí na hradě se světlými zítřky. Kastelán doufá, že brány hradu se budou moci otevřít standardně od března jako každý rok. „Rádi bychom otevřeli. To samozřejmě záleží na tom, zda to situace dovolí a budeme moci mít otevřeno,“ podotýká Miloš Dempír. Na hradě plánují i program kulturních akcí. Počítají s těmi tradičními, jako je květnový hradní jarmark, červnové královské slavnosti, oživená mučírna a týden s řezbáři v červenci, či srpnová přehlídka divadel a třicetilelá válka.

Jako v předchozích letech se na Svojanově objeví také řemeslníci. „Připravujeme stavební práce. Nejnákladnější bude statické zajištění hradeb vnitřního hradu a zdiva renesančního paláce. Rozpočet činí dva miliony korun. Projekt máme nachystaný. Čekáme na stanovisko ministerstva kultury, zda uspějeme s žádostí o finanční podporu,“ potvrdil Miloš Dempír.

Kvůli koronaviru se vloni zastavila i obnova klasicistních maleb. „Rádi bychom v letošním roce dokončili restaurování nástropních maleb v interiérech hradního paláce. Chybí nám poslední dvě místnosti v pánské části, tedy stropy v pánském salonu a v ložnici s pracovnou,“ upřesňuje Miloš Dempír. V plánu je zahrnutá i přestavba bytové jednotky v předhradí. „Místo bytu vznikne apartmán, který poslouží k rekreačním účelům. Zrekonstruované prostory budou určené pro návštěvníky. Bude to odlišné ubytování, než nabízíme v hradním penzionu, vhodné třeba pro rodiny s dětmi na týdenní pobyty. K dispozici bude nezávazně na provozu hradního penzionu a hradu,“ dodává svojanovský kastelán.

Květa Korbářová
PR Hrad Svojanov

Najít

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.