Litomyšl je dalším místem, kde si dobijete elektromobil

 
 

04.12.2020

Litomyšl: Elektromobilisté na východě Čech mají další možnost k dobití svých miláčků. Nová dobíjecí stanice funguje v Litomyšli na adrese Bělidla 1059. Dobíjecí stojan umožní dobití většiny kapacity baterií e-aut v řádu desítek minut.

„Naším cílem bylo vybudovat stanici blízko centra, ale nechtěli zabírat stávající parkovací místa. Snažili jsme se o to dva roky a nakonec se nám to spolupráci s ČEZ podařilo. Město vybudovalo dvě nová parkovací stání umožňující vsakování vody do země, ČEZ se postaral o dobíjecí stanici samotnou. Takže řidiči například při cestě z Prahy si mohou po hodině a půl udělat pauzu v Litomyšli, dobít svůj elektromobil a zajít si na kávu či na oběd do centra města,“ vysvětluje záměr města litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

Veřejná rychlodobíjecí stanice funguje v lokalitě Bělidla 1059 v Litomyšli. Stojan ABB je standardně vybaven třemi dobíjecími výstupy o následujících parametrech:

- Výstup 1, dobíjecí typ COMBO, konektivita s vozidlem – kabel 2,5 m s konektorem CCS, výstupní výkon 50kW

- Výstup 2, dobíjecí typ CHAdeMO, konektivita s vozidlem – kabel 2,5 m s konektorem CHAdeMO, výstupní výkon 50kW

- Výstup 3, dobíjecí typ AC, konektivita s vozidlem – zásuvka, výstupní výkon 22kW (32A/ 400 V)

A aby vandalové neměli šanci, je dobíjecí stanice doplněna o antivandal prvky - uzamykání zásuvek během dobíjení, odpojení kabelu jen po autorizaci uživatelem, a má pojistné hlavice na zvenčí přístupných šroubech proti nežádoucí demontáži.

„Elektromobily už na českých silnicích zdomácněly, momentálně jsou jich v ČR více než 5000. Z pozice největší energetiky cítíme spoluodpovědnost za rozvoj elektromobility, který chceme podpořit především výstavbou robustní rychlodobíjecí infrastruktury umožňující rychlý pohyb mezi městy. Těší nás, že město Litomyšl vyšlo vstříc a vybudovali jsme další dobíjecí lokalitu,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Po loňských instalacích rychlodobíjecích stanic ve Vysokém Mýtě a v Hradci nad Svitavou, Moravské Třebové jde o další lokalitu, kde si v Pardubickém kraji dobijete elektromobil.

Východočeský region
V širším východočeském regionu provozuje ČEZ v současnosti celkem 29 veřejných dobíjecích stanic, z toho 23 rychlodobíjecích.

V Pardubickém kraji je aktuálně v provozu celkem 10 veřejných rychlodobíjecích stanic ČEZ, z toho 9 rychlodobíjecích umožňujících doplnění většiny kapacity baterií vozu v řádu desítek minut. Vedle krajské metropole je tento typ stanic řidičům elektrických aut k dispozici v Hlinsku, Hradci nad Svitavou u budoucí dálnice D35, Moravské Třebové a Vysokém Mýtě.

V Královéhradeckém kraji je aktuálně v provozu celkem 19 veřejných rychlodobíjecích stanic ČEZ, z toho 14 rychlodobíjecích umožňujících doplnění většiny kapacity baterií vozu v řádu desítek minut. Vedle krajské metropole je tento typ stanic řidičům elektrických aut k dispozici v Trutnově, Vrchlabí, Jaroměři, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Polici nad Metují a u dálnice D11.

Dobíjení v síti ČEZ

Síť dobíjecích stanic ČEZ je celorepubliková a stojany jsou uzpůsobeny pro nabíjení většiny stávajících typů a značek elektromobilů.

Standardem v síti rychlodobíjecích stanic ČEZ je stojan ABB umožňující nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Dobití většiny kapacity baterií elektromobilu zvládne v řádu desítek minut. Stojan je vybavený je DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW.

Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Plán rozvoje pro rok 2021:
Celkový počet stanic: V průběhu příštího roku chce ČEZ instalovat zhruba 100 nových veřejných dobíjecích stanic. Většina stojanů z uvedeného počtu by měla být rychlodobíjecí o výkonu 50 kW schopných dobít většinu kapacity baterií elektromobilů v řádu desítek minut.

Šárka Lapáčková Beránková
mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy

Objekty

Litomyšl je dalším místem, kde si dobijete elektromobil

Čermákovo Vysoké Mýto
22.5.2021
Náměstí Přemysla Otakara II. - městská památková zóna (Vysoké Mýto)
Sodomkovo Vysoké Mýto
5.6.2021
Náměstí Přemysla Otakara II. - městská památková zóna (Vysoké Mýto)
Arakain a Lucie Bílá
22.7.2021 20:30
Zámecké návrší (Litomyšl) - První zámecké nádvoří
Hana Zagorová, Petr Rezek & Boom!Band
11.10.2021 19:00
Tylův dům Polička (Polička)
4Tet - Verze V.
3.11.2021 19:00
Tylův dům Polička (Polička)
Májový kujebácký jarmark
22.5.2021
Náměstí Přemysla Otakara II. - městská památková zóna (Vysoké Mýto)
Litomyšlské dny barokní tradice
15.8.2021 - 22.8.2021
Litomyšl
Půda - Městská knihovna Polička v létě
Vzhledem k rozvolňování a s ohledem na aktuální vládní nařízení v souvislosti s epidemiologickou situací...
Poličské muzeum a hradby se otevírají veřejnosti!
Tak už je to tady! 8. 5. 2021 otvíráme! Už se nemůže dočkat, až muzeum díky vám, návštěvníkům, zase ožije...
Litomyšlská lázeňská sezóna zahájena!
Poslední dubnovou sobotu jsme oslavili 10. narozeniny Lázní ducha Litomyšl. Zároveň byla zahájena další...
Registrace newsletteru
 
Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Ankety | Mapa stránek | Projekty
 
© 2008 - 2021 Českomoravské pomezí
WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Grafika: Tomáš Pakosta / tpd, Šablony: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT
Prezentujeme se na Kudyznudy.cz Kudyznudy.cz Česká republika
Zobrazit klasicky | Zobrazit pro mobilní telefon