Andělská vyhlídka v Litomyšli

Andělská vyhlídka v Litomyšli

Vystoupejte na vyhlídkovou plošinu kostela Nalezení svatého Kříže a užijte si andělsky krásný pohled na litomyšlský zámek, Klášterní zahrady i historické centrum. Kostel se díky nedávné rekonstrukci mohl plnohodnotně vrátit do kulturního života města. Jeho honosný interiér a expozici barokního umění Andělé na návrší doplňují prvky moderní architektury a soudobá umělecká díla. Podobně jako kostel vděčí i sousední budova bývalého gymnázia za svůj vznik řádu piaristů. Dnes zde sídlí regionální muzeum, které vás seznámí s bohatou historií Litomyšle. V muzeu si můžete prohlédnout i vykopávky původní středověké cesty a brány do města.

Nepřehlédnutelný renesanční zámek zapsaný na seznamu UNESCO dává na odiv své reprezentační sály, jedinečné divadélko, sklepení se sochami Olbrama Zoubka a Srdcem pro Václava Havla i tisíce sgrafitových psaníček. Symfonii zážitků umocní návštěva rodného bytu Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru. Piaristický kostel, muzeum a zámek propojuje také interaktivní dětský program Litomyšlení. Malým zvědavcům zábavnou formou představí zajímavosti z historie města i života litomyšlských osobností.

Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Kategorie
církevní památka, kostel, vyhlídkové místo
Certifikáty a členství
Turistická známka
Prohlídkové trasy / expozice
Otevírací doba
(GMT +1)
  • 10.7. 19:00-21:00
  • 11.7. 15:30-23:00
  • 12.7.-31.8. Po-Ne 10:00-18:00

Před návštěvou objektu doporučujeme si pro jistotu ověřit aktuálnost otvírací doby na webových stránkách objektu či telefonicky u provozovatele.

uzavřeno Právě teď uzavřeno dle otevírací doby
Popis
V prostorech chrámu se nachází světelná sakrální instalace Václava Ciglera a Michala Motyčky. Pro děti je zde připraven interaktivní program Vzhůru k andělům.
Výstavní obor
církve / liturgické předměty
Andělé na návrší
Popis
Interaktivní expozice sakrálního umění královéhradecké diecéze. Součástí expozice je také vstup na vyhlídku mezi věžemi na průčelí kostela Nalezení sv. Kříže, která poskytuje výhled nejen na Zámecké návrší, ale i na celé město a jeho nejbližší okolí.
Výstavní obor
církve / liturgické předměty
Andělská vyhlídka

Zajímavosti v okolí

Malý kousek Itálie jako by se vtisknul do architektury litomyšlského renesančního skvostu. Zámek, který vás okouzlí tisíci sgrafitových psaníček na fasádě i jedinečným klasicistním divadélkem, je od roku 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Hluboko v podzemí, v nejstarších prostorách litomyšlského zámku, nalezla útočiště rozsáhlá sbírka plastik jednoho z nejznámějších českých sochařů Olbrama Zoubka i jedinečné voskové Srdce pro Václava Havla.

Klíčem k poznání bohatých dějin Litomyšle vám budou expozice regionálního muzea. Můžete se těšit na zámecké návrší v proměnách staletí, příběhy slavných osobností nebo interaktivní dětský program.

Ideální prostor k procházkám, relaxaci či setkání s přáteli vám nabízí zahrady s vodní plochou a sochami Olbrama Zoubka. Čeká vás výhled na historické centrum města i dva největší litomyšlské kostely.

Pohádkový rokokový zámek obklopený rozkvetlými zahradami, šumným parkem a oborou s jeleny a daňky si vysloužil přízvisko české Versailles. Pro pány je připraveno také Muzeum motokol, dámy mohou načerpat inspiraci v Galerii anglických klobouků.

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Město poblíž samotné hranice Čech a Moravy rozkvetlo během své staleté historie do nebývalé krásy. Přesvědčíte se o tom při návštěvě centra města s malebným loubenným náměstím a muzei. Oblíbeným cílem jsou i sportovně-relaxační areály na okraji Svitav.

Do dob skladatelova dětství vás zavede dobově zařízený byt rodiny Smetanových. Místo, které bylo svědkem narození i prvních hudebních krůčků Bedřicha Smetany, naleznete v budově bývalého zámeckého pivovaru.

Ubytování v okolí

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.