Křížový vrch v Moravské Třebové

Křížový vrch v Moravské Třebové

Výstup za panoramaty města na úpatí Hřebečského hřbetu se nese ve znamení baroka. Cesta je lemována několika barokními kaplemi a nejinak je tomu i na samotném vrcholu, kterému dominuje barokní sousoší Kalvárie. Z historického centra Moravské Třebové vás přes renesanční zámek až na Křížový vrch zavede naučná stezka Cesta od renesance k baroku.

Pokud by vám nestačilo cestování za stavebními slohy, můžete se vypravit na cestu kolem světa do moravskotřebovského muzea. V jeho expozicích najdete artefakty z exotických destinací, jako jsou Japonsko, Indie, Tibet a v neposlední řadě Egypt, odkud pochází nejcennější kus celé sbírky - skutečná mumie princezny Hereret.

Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Kategorie
vyhlídkové místo

Zajímavosti v okolí

Perlou renesanční architektury je nazýván zámek v Moravské Třebové, jehož expozice vás provedou dějinami města. Možná i trochu bát se budete při návštěvě středověké mučírny a v zámecké laboratoři nahlédnete do tajemství alchymistů.

Na dosah ruky budete mít exotiku a krásy Orientu v moravskotřebovském muzeu. Expozice vás zavede mezi japonské samuraje, tibetské mnichy i do dob egyptských faraonů.

Protáhnout si tělo nebo jen relaxovat na dosah historického centra a renesančního zámku se nedá jen tak někde. V Moravské Třebové je to ale hračka.

Kopcovitá krajina Hřebečského hřbetu s půvabnými přírodními scenériemi ukrývá část svého opravdového bohatství v podzemí. Desítky kilometrů důlních stezek vás zavedou k portálům bývalých dolů i do průmyslového muzea s úzkokolejkou.

Do království parních lokomotiv, nákladních automobilů a mnoha různých strojů zavítáte v areálu mladějovského muzea. Zlatým hřebem návštěvy bude jízda výletním vlakem po úzkokolejce k bývalým dolům na Hřebči.

Město poblíž samotné hranice Čech a Moravy rozkvetlo během své staleté historie do nebývalé krásy. Přesvědčíte se o tom při návštěvě centra města s malebným loubenným náměstím a muzei. Oblíbeným cílem jsou i sportovně-relaxační areály na okraji Svitav.

Za svěží renesancí i bohatými barokními tvary vás zavede oblíbená naučná stezka. Klikatí se z historického centra až na Křížový vrch a propojuje nejvýznamnější architektonické skvosty Moravské Třebové.

Do středověkých pověstí zahalený královský hrad Svojanov vám prozradí nejedno tajemství dávných časů. Projděte se gotickými zahradami, navštivte empírový palác a dům zbrojnošů. Úchvatný výhled do údolí Křetínky vám nabídne břitová hradní věž.

Ubytování v okolí

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.