Rozhledna Terezka

Dřevěnoocelová rozhledna zpřístupněná veřejnosti v srpnu 2004, je o 10 metrů vyšší než Toulovcova rozhledna, čímž narostla výška k nejvyšší vyhlídkové plošině na 25 metrů. Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu a čtyři mezipatra. Z věže je rozhled nejen na samotnou krajinu Toulovcových Maštalí, ale také na Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu či Železné hory. Jméno rozhledny připomíná spisovatelku Terézu Novákovou, která se okolní krajinou nechala inspirovat ve své tvorbě.
Vzdálenost od parkoviště
0 m (vlastní)
  • kapacita osobní: 5, zdarma
  • kapacita autobusy: 2, zdarma
Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Kategorie
rozhledna
Certifikáty a členství
Turistická známka
Sloh
soudobá architektura (100%)
Služby
možnost vstupu se psy, občerstvení, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej drobností a suvenýrů, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, WC
Jazyky personálu
český
Akceptované platby
hotově české koruny
Rok výstavby
2004
Prohlídkové trasy / expozice
Otevírací doba
(GMT +2)
  • duben, září, říjen So, Ne, státní a ostatní svátky (dny pracovního klidu) 10:00-16:00
  • květen, červen Po-Ne 10:00-16:00
  • červenec, srpen Po-Ne 10:00-17:00

Před návštěvou objektu doporučujeme si pro jistotu ověřit aktuálnost otvírací doby na webových stránkách objektu či telefonicky u provozovatele.

uzavřeno Právě teď uzavřeno dle otevírací doby
Poslední prohlídka před uzavřením: 20 min.
Doba prohlídky: 20 min.
Jazyky
tištěný průvodce (český)
Minimální / maximální počet osob na průvodce
1/50

Zajímavosti v okolí

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Odkrýt taje lokálních řemesel a připomenout si doby dávno minulé vám umožní Muzeum dýmek v Proseči. Nechá vás nahlédnout do procesu výroby dýmek, zavede vás mezi slavné vyznavače této kratochvíle a seznámí vás s tradicemi a historií Prosečska.

Na návštěvu do vesmíru vás zve nevšední naučná stezka vinoucí se Prosečí a blízkým okolím. Jednotlivá zastavení jsou doplněna modely, které vám názorně ukážou, jaká je vzájemná velikost a vzdálenost jednotlivých planet a dalších těles sluneční soustavy.

Že dům nemusí být vždy jen z cihel, dokazují pískovcová skalní obydlí ve Zderazi. Ta v průběhu 19. století sloužila zdejším obyvatelům jako sklepy, dílny a těm méně majetným také jako místnosti k bydlení.

Historické centrum Poličky dodnes střeží středověké hradby s devatenácti věžemi. K dominantám města patří také kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů nebo barokní radnice a bohatě zdobený mariánský sloup.

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy nedaleko Poličky nabízí jedinečné scenérie, nespočet přírodních krás i trasy pro pěší turistiku, cyklistiku či běžecké lyžování.

Kouzelné město s renesančním zámkem zapsaným na seznam UNESCO se pyšní řadou skvostů, které si vychutnáte při procházce zámeckým návrším a historickým centrem. Doporučujeme také návštěvu Portmonea s mytickými malbami Josefa Váchala.

Pískovcovo-opukový kaňon nacházející se mimo hlavní turistické trasy zve k návštěvě všechny milovníky divoké přírody s hlubokými lesy, skalami a jeskyněmi.

Ubytování v okolí