Průmyslové muzeum Mladějov

Areál bývalého šamotového závodu s expozicemi železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky s přilehlou úzkorozchodnou dráhou o rozchodu 600 mm nabízející výletní jízdy historickými parními či dieslovými lokomotivami.
kontakty
upozorněníV souvislosti s nařízením vlády je možné, že objekt přerušil nebo omezil poskytování služeb. Informujte se o aktuální situaci u provozovatele.
Mladějov č.121, 569 35 Mladějov na Moravě
tel. 604635779
tel. 721546801
mladejov@mladejov.cz
Vzdálenost od parkoviště
1 km
  • kapacita osobní: 100, zdarma
  • kapacita autobusy: 20, zdarma
Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Kategorie
muzeum, technická památka
Certifikáty a členství
Turistická známka
Služby
akce na objednávku, bezbariérové WC, dětský koutek, možnost vstupu se psy, občerstvení, prodej drobností a suvenýrů, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, svatby a jiné oslavy, úschovna zavazadel, WC
Plocha areálu
800 m2
Trasy
  • Export dat pro GPS zařízení v GPX formátu Mladějov na Moravě - Nová Ves u Kunčiny - Josefka - Hřebeč - trasa výletního vláčku/autobusu (10.4 km) Jízdní řád
    informace o nadmořské výšce: začátek - 425 m, konec - 537 m, nastoupáno - 579 m, sestoupáno - 467 m, minimální - 424 m, maximální - 553 m
    Výletní vlak na úzkorozchodné trati vedený historickou parní lokomotivou. Na konečné stanici každého vlaku je možné se zúčastnit komentované prohlídky portálu bývalého místního dolu.
Prohlídkové trasy / expozice
Průmyslové muzeum
Popis
Muzeum se zabývá záchranou a renovacemi historické techniky, kterou prezentuje v expozicích umístěných v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě. Expozice parní elektrárny a parních strojů je situována do historické budovy bývalé parní elektrárny a jejího okolí, která prochází rekonstrukcí. Menší parní stroje, plynové motory, zemědělské stroje a motory, užitkové vozy, autobusy a stavební stroje jsou deponovány mimo budovu parní elektrárny. Mezi zajímavé exponáty například patří malý nákladní vůz odvozený z osobního automobilu Praga Piccolo a lanový bagr Škoda D-500, jediný muzejní lanový bagr u nás. Nejstarším exponátem muzea je stacionární parní stroj vyrobený z roku 1894.
Jazyky
průvodce (český)
Výstavní obor
strojírenství

Zajímavosti v okolí

Dráha vychází z areálu závodu v Mladějově a první tři kilometry zdolává příkré stoupání až do stanice Veksl. Dále pokračuje podél zrušených lupkových dolů v lesnatém úbočí Hřebečovského hřbetu, na šestém...

Dráha vychází z areálu závodu v Mladějově a první tři kilometry zdolává příkré stoupání až do stanice Veksl. Dále pokračuje podél zrušených lupkových dolů v lesnatém úbočí Hřebečovského hřbetu, na šestém...

Původní tvrz byla pravděpodobně vodním hradem franckého typu. Tvořila ji pouze obytná věž v nepravidelném čtyřúhelníku hradiska. Toto Zemanské sídlo zaniklo na přelomu 13. a 14. století.

Hráz poldru podél toku Moravské Sázavy v obci Žichlínek. Plocha zátopy činí 186 ha a retenční objem 5,9 mil. m3. Celková délka hrází 1 574 m při maximální výšce 7,6 m.

Poutní mariánské místo, sídlo Českomoravské Fatimy-Fatimského apoštolátu umístěné v bývalém klášteře redemptoristů z roku 1850. Součástí poutního místa je i kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Filomény.

Z kláštera augustiniánů založeného ve 13. st. (r. 1550 byl opuštěn) se dochovaly pouze zbytky gotického jednolodního kostela.

Ubytování v okolí