Rozhledna Pastýřka

Soudobá vyhlídková věž na vrchu Pastvisko tyčící se nad Moravskou Třebovou se nachází v místech, kde se už o století zpět kochali výletníci pohledem z rozhledny nesoucí jméno knížete Jana z Lichtenštejna. K Pastýřce vás dovede buď pohodlnější zelená turistická trasa, nebo rychlejší trasa červená. Po zdolání pětadvaceti výškových metrů se vám z vyhlídkové plošiny otevře nejen panorama Moravské Třebové, ale také Hřebečského hřbetu, Orlických hor, Králického Sněžníku či Jeseníků.

Perlou renesanční architektury je nedaleký moravskotřebovský zámek, jehož expozice vás provedou dějinami města. Možná i trochu bát se budete při návštěvě sklepení se středověkou mučírnou a nahlédnout můžete také do tajemství alchymistů. Vědu s příměsí čar a kouzel odhalí zámecká laboratoř mistra Bonaciny.

Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Kategorie
rozhledna
Certifikáty a členství
Turistická známka
Prohlídkové trasy / expozice
Zpřístupnění
volně přístupná Přístupnost pro vozíčkáře:  NeMožnost focení:  AnoMožnost videonatáčení:  Ano
Jazyky
popisky (anglický, český, německý)

Zajímavosti v okolí

Perlou renesanční architektury je nazýván zámek v Moravské Třebové, jehož expozice vás provedou dějinami města. Možná i trochu bát se budete při návštěvě středověké mučírny a v zámecké laboratoři nahlédnete do tajemství alchymistů.

Na dosah ruky budete mít exotiku a krásy Orientu v moravskotřebovském muzeu. Expozice vás zavede mezi japonské samuraje, tibetské mnichy i do dob egyptských faraonů.

Za svěží renesancí i bohatými barokními tvary vás zavede oblíbená naučná stezka. Klikatí se z historického centra až na Křížový vrch a propojuje nejvýznamnější architektonické skvosty Moravské Třebové.

Protáhnout si tělo nebo jen relaxovat na dosah historického centra a renesančního zámku se nedá jen tak někde. V Moravské Třebové je to ale hračka.

Kopcovitá krajina Hřebečského hřbetu s půvabnými přírodními scenériemi ukrývá část svého opravdového bohatství v podzemí. Desítky kilometrů důlních stezek vás zavedou k portálům bývalých dolů i do průmyslového muzea s úzkokolejkou.

Do království parních lokomotiv, nákladních automobilů a mnoha různých strojů zavítáte v areálu mladějovského muzea. Zlatým hřebem návštěvy bude jízda výletním vlakem po úzkokolejce k bývalým dolům na Hřebči.

Město poblíž samotné hranice Čech a Moravy rozkvetlo během své staleté historie do nebývalé krásy. Přesvědčíte se o tom při návštěvě centra města s malebným loubenným náměstím a muzei. Oblíbeným cílem jsou i sportovně-relaxační areály na okraji Svitav.

Ubytování v okolí

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Českomoravské pomezí hraje všemi barvami“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.