Českomoravské pomezí

Turistická oblast Českomoravské pomezí zahrnuje území podél historické hranice mezi Čechami a Moravou, na kterém se nachází pět měst, jež by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti - Litomyšl, Polička, Svitavy, Moravská Třebová a Vysoké Mýto.

Správním centrem oblasti jsou Svitavy, které se právem mohou chlubit krásně zrekonstruovaným náměstím s renesančními a barokními domy s jedním z nejdelších podloubí v České republice. Zde se jistě s patřičnou pýchou procházel i nejslavnější svitavský rodák Oskar Schindler, jehož činy připomíná památník v parku Jana Palacha. Schindlerovu životu a historii židovského osídlení se věnuje nová stálá expozice městského muzea s názvem Hledání hvězdy Davidovy. S Oskarem Schindlerem sdílí muzejní prostory i unikátní sbírka praček a jiných důmyslných přístrojů, používaných k čištění a upravování oděvů od dávných dob až do současnosti.

Opravdovou lahůdkou pro obdivovatele historických skvostů je Litomyšl. Najdete tu nejen překrásný zámek se sgrafitovou výzdobou zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ale i Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala, spisovatele a mystika nebo náměstí s mnoha historickými domy. Při odpočinku v příjemně zrekonstruovaných klášterních zahradách se sochami Olbrama Zoubka můžete přemýšlet o tom, kdo ze slavných českých skladatelů se narodil v místním zámeckém pivovaru. Napoví vám název každoročně pořádaného festivalu klasické hudby Smetanova Litomyšl. Po dokonalém nasycení kulturními dojmy jistě zatoužíte po klidné procházce v krásné přírodě. Jako stvořené k tomuto účelu jsou nedaleké Toulovcovy maštale - území pískovcových skal různých tvarů a názvů, které vytvářejí složitý labyrint, kde se podle pověsti v dávných dobách ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Na cestě z Hradce Králové do Litomyšle stojí za to navštívit královské věnné město Vysoké Mýto s největším čtvercovým náměstím v Čechách. Střed města lemují zbytky hradeb s pamětními deskami a tři vstupní brány s věžemi. Ve městě s mnohaletou automobilovou tradicí stojí za vidění také expozice firmy Carrosserie Sodomka v místním muzeu. Atrakcí je areál autodromu, kde si můžete vyzkoušet jízdu v motokáře či kurz bezpečné jízdy. Nedaleko Vysokého Mýta leží rokokový zámek Nové Hrady. Kromě prohlídky zámku a jeho interiérů si můžete projít křížovou cestu, ochutnat speciality zámecké restaurace a po dezertu navštívit První české muzeum cyklistiky s rozsáhlou expozicí od nejstarších velocipédů až po moderní sportovní kola.

Polička, město, které dostávaly věnem české královny, si jistě získá svou malebností i vás. Jedinečný systém městských hradeb s devatenácti půlkruhovými věžemi, který patří k nejzachovalejším ve střední Evropě, obepíná celé historické jádro. Ve věži poličského kostela si můžete prohlédnout rodnou světničku dalšího ze slavných hudebních skladatelů tohoto kraje Bohuslava Martinů. Při odpočinku na půvabném náměstí, na kterém se nacházejí barokní skvosty (radnice, mariánský sloup a sochy na městských kašnách), zkuste zaslechnout šumění podzemního moře, které se podle pověsti má pod Poličkou nacházet. A co by to bylo za region, kdyby zde nebyl také nějaký tajemný středověký hrad. Důstojným zástupcem je Svojanov, který leží jen několik kilometrů od Poličky.

Když se vydáme od Svitav směrem na východ, nemůžeme minout Moravskou Třebovou. Největší pozornost si zde kromě historického centra s městskou památkovou rezervací zcela jistě zaslouží renesanční zámek, který kromě tradičních expozic nabízí také možnost prohlédnout si středověkou mučírnu nebo alchymistickou laboratoř.

V blízkém okolí Moravské Třebové je možné navštívit opravdový unikát mezi technickými památkami. Ve vesničce Mladějov najdete areál s muzeem, ve kterém se nachází snad všechny typy průmyslových lokomotiv, a ze kterého vychází jedenáctikilometrová úzkorozchodná dráha vedená povětšinou loukami a lesem až k bývalým dolům na Hřebči. V létě se zde pravidelně pořádají jízdy vláčků tažených parními lokomotivami, které uchvátí snad každého romantika.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Projekt „Náhrdelník zážitků z Českomoravského pomezí“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.